navodila:linux

GNU/Linux

GNU/Linux je prostoprogramski operacijski sistem, na katerem sicer teče tudi lastniška programska oprema, kadar je to potrebno (recimo kadar proizvajalci ne nudijo prostega dostopa do kode, potrebne za delovanje strojne opreme ali ko pač hočejo nategovati svoje uporabnike).

Preden namestimo linux, izberemo linux distribucijo, ki nam ustreza. Obsežen seznam distribucij najdemo na distrowatch. Pisec tega članka najbolj priporočam debian.

Podpisovanje PDF dokumentov z digitalnim potrdilom, kot je sigenca, omogoče pregledovalnik dokumentov okular.

Okular najprej namestimo, na debian-podobnih distribucijah z ukazom apt install okular. Dokument, ki ga želimo podpisati, nato v programu odpremo in v orodni vrstici (zgoraj) kliknemo Orodja -> Digitalno podpiši. Če še nimamo dodanih potrdil, nam ponudi link do navodil za dodajanje.

Če imamo certifikat dodan v firefox brskalnik, naj bi bil na voljo tudi v okularju.

S chrootanjem lahko prideš “v” linux sistem, ki je nameščen nekje (v računalniku, na katerem drugem disku, itd.) ter popraviš kakšne zadeve, recimo bootloader.

Najprej uporabimo mount da pripnemo particije v željen ciljni direktorij (recimo /mnt/nek-linux). Pazit moramo tudi za pripnemo /boot particijo, če želimo popraviti zagon.

Potem poženemo:

cd /pot/do/novega/korena
mount -t proc /proc proc/
mount -t sysfs /sys sys/
mount --rbind /dev dev/
mount --rbind /sys/firmware/efi/efivars sys/firmware/efi/efivars # opcionalno, ce rabis EFI, recimo za grub popravit

Na koncu pa chroot /pot/do/novega/korena

V chrootanem sistemu poženemo grub-install /dev/<ciljnidisk>

Chroot ukaz v guixu je chroot /pot/do/novega/korena /bin/sh, potem pa je še fino pognat source /etc/profile.

Tudi guix daemon je smiselno pognat ročno, z ukazom guix-daemon --build-users-group=guixbuild --disable-chroot &. Sistem potem “rešimo” (v smislu boota, …) z guix system reconfigure /etc/config.scm.

  • navodila/linux.txt
  • Last modified: 2024/10/07 17:45
  • by g1smo