navodila:enkripcija_domace_mape

Differences

This shows you the differences between two versions of the page.

Link to this comparison view

Both sides previous revision Previous revision
Next revision
Previous revision
navodila:enkripcija_domace_mape [2020/04/18 05:16] lionavodila:enkripcija_domace_mape [2020/04/18 21:16] (current) lio
Line 1: Line 1:
-====== Enkripcija domače mape (in swap ter var) ======+====== Enkripcija domače mape (in swap ter /var) ======
  
 Viri: Viri:
Line 7: Line 7:
 V večji meri sem se držal članka na archwikiju. Treba pa je dodat, da je enkripcija domače mape na GNU/Linux operacijskem sistemu precej enostavnejša, če se za njo odločiš ob namestitvi operacijskega sistema. Ta navodila bodo sicer opisovala zahtevnejši primer, da kriptirano ''/home, /var'' in ''swap'' particije. V večji meri sem se držal članka na archwikiju. Treba pa je dodat, da je enkripcija domače mape na GNU/Linux operacijskem sistemu precej enostavnejša, če se za njo odločiš ob namestitvi operacijskega sistema. Ta navodila bodo sicer opisovala zahtevnejši primer, da kriptirano ''/home, /var'' in ''swap'' particije.
  
-Navodila pridejo v poštev tudi za kriptiranje samo domače mape, potem samo ni treba uporabiti ''lvm''ja.+Navodila pridejo v poštev tudi za [[https://feeding.cloud.geek.nz/posts/encrypting-your-home-directory-using/|kriptiranje samo domače mape]], potem samo ni treba telovadit z ''lvm''.
  
 Najprej naložimo programa ''lvm2'' in ''cryptsetup''. [[https://en.wikipedia.org/wiki/Logical_Volume_Manager_(Linux)|Lvm]] je logical volume manager in omogoča razdelitev posamezne partcijije na več manjših. [[https://linux.die.net/man/8/cryptsetup|Cryptsetup]] pa je orodje za vzpostavljanje kriptografskih zvezkov (volume). Najprej naložimo programa ''lvm2'' in ''cryptsetup''. [[https://en.wikipedia.org/wiki/Logical_Volume_Manager_(Linux)|Lvm]] je logical volume manager in omogoča razdelitev posamezne partcijije na več manjših. [[https://linux.die.net/man/8/cryptsetup|Cryptsetup]] pa je orodje za vzpostavljanje kriptografskih zvezkov (volume).
Line 42: Line 42:
  
 Sedaj smo kriptirali particijo na njej pa smo ustvarili 3 logične podparticije za domačo mapo, particijo za izmenjevanje delovnega spomina in particijo za drugo programje. Na tej točki lahko na prenesemo dokumente nazaj na ''home'' in ''var'' particijo iz našega trdega diska (spet ''rsync -avh'', da se ohranijo dovolilnice). Sedaj smo kriptirali particijo na njej pa smo ustvarili 3 logične podparticije za domačo mapo, particijo za izmenjevanje delovnega spomina in particijo za drugo programje. Na tej točki lahko na prenesemo dokumente nazaj na ''home'' in ''var'' particijo iz našega trdega diska (spet ''rsync -avh'', da se ohranijo dovolilnice).
 +
 +=== Zajahanje particije ===
 +
 +[[https://web.math.rochester.edu/people/faculty/akrish11//2018/04/28/debian-cryptroot.html|Vir]]
  
 Manjka nam še konfiguracije sistema, da se bodo particije pričvrstile na pravilna mesta (mount) ob zagonu operacijskega sistema. Manjka nam še konfiguracije sistema, da se bodo particije pričvrstile na pravilna mesta (mount) ob zagonu operacijskega sistema.
Line 65: Line 69:
 === Če gre kaj narobe === === Če gre kaj narobe ===
  
-0. Ponovno preglej, če se v ''/etc/crypttab'' in ''/etc/fstab'' ujemajo vsa imena. +  - Ponovno preglej, če se v ''/etc/crypttab'' in ''/etc/fstab'' ujemajo vsa imena. 
-1. Poglej, če imaš nameščen paket ''cryptmount''+  Poglej, če imaš nameščena paketa ''cryptmount'' in ''cryptsetup-initramfs''
-2. Kliči nekoga, ki ve, kako to dela..+  Kliči nekoga, ki ve, kako to dela..
    
  
  
  • navodila/enkripcija_domace_mape.1587179796.txt.gz
  • Last modified: 2020/04/18 05:16
  • by lio